شماره نظام پزشکی : 110633
برای دیدن نمونه کارهای بیشتر به صفحه اینستاگرام مراجعه کنید
کرج , خیابان دکتر بهشتی ، بعد از زیرگذر ،
جنب هلال احمر ، ساختمان دی ، واحد اول شمالی
برای مشاوره تماس بگیرید
۳۴۴۷۱۲۵۱ ۰۲۶ --- ۶۵۶۲۲۴۲ ۰۹۳۸
ساعات کاری
شنبه تا 4 شنبه: 8.00 - 20.00

پرکردن دندان

پرکردن دندان یکی از درمان های دندانپزشکی ترمیمی است که برای ترمیم شکستگی های دندان ،پوسیدگی دندان یا اسیب به سطوح دندان مورد استفاده قرار می گیرد.مواد پر کردن دندان شامل کامپوزیت ،پرسیلین و امالگام نقره ای اند که در سطح دندان برای گازگرفتن و جویدن بهتر استفاده میشود.

پرکردن دندان چیست ؟

از دست دادن مینای دندان یک جزءمعمول در پوسیدگی دندان است و ممکن است باعث حساسیت دندان شود.در بسیاری از موارد از دست دادن مینای دندان با پرکردن به طور قابل توجهی بهبود می یابد یا به طور کامل درمان میشوداما در برخی موارد بسته به میزان پوسیدگی دندان و اسیب وارده به دندان ممکن است به مراحل اضافی یا پروسه های جایگزینی نیاز داشته باشد:

 

1. تاج ندان:هنگامی که دندان نیاز به حمایت بیشتر نسبت به روش پر کردن داشته باشد استفاده میشود .
2. ایمپلنت های دندانی و پل های دندانپزشکی:در اسیب های جبران ناپذیر دندان نیاز به کشیدن دندان و جایگزینی پل یا ایمپلنت ممکن است باشد.
3. کانال های ریشه (همراه با درمان انتی بیوتیکی) : عفونت ،ابسه دندان و یا عصب اسیب دیده ممکن است به یک پروسه ریشه نیاز داشته باشد.

انواع پرکردن دندان :

اگر نیاز به پرکردن دندان داشته باشید شما انتخاب های بسیاری دارید.اما از انجا که هرنوع پر کردن دندان برای انواع دندان ها در شرایط مختلف ممکن است بهتر باشد دندانپزشک شما به شما کمک خواهد کرد تا باتوجه به عواملی از جمله محل و شدت پوسیدگی، هزینه پر کردن، و پوشش بیمه خود بهترین و مناسبترین نوع پرکردن دندان را برای خود انتخاب کنید.
انواع پر کردن دندان شامل مواد مختلف از جمله آمالگام، رزین کامپوزیت دندان، سرامیک ها و مواد پر کننده موقتی می باشد. که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند، از جمله اینکه میزان ماندگاری این مواد با هم متفاوت می باشد بطور مثال آمالگام به مدت 10 سال، سرامیک ها به مدت 15 سال و رزین کامپوزیت به مدت 5 سال ماندگاری دارند. هزینه پر کردن دندان با مواد سرامیکی بیشتر از انواع دیگر می باشد. شرح کاملتر جوانب مثبت و منفی برخی از انواع پرکردن دندان به شرح زیر است:


پرکردن با طلا: پرکردن با طلا محکم و غیر خورنده است و میتواند تا 15 سال دوام داشته باشد.بسیاری از مردم پر کردن با طلا را زیبا و و دل انگیز تراز پرکردن با نقره میدانند. اما پرکردن با طلا میتواند هزینه ای 10 برابر بیشتر از پر کردن با امالگام نقره ای داشته باشد و همچنین برای درست کردن دندان به بیش از یک جلسه ویزیت نیاز میشود.
امالگام نقره ای: پر کردن با امالگام نقره ای دوام و قدرت شبیه به طلا دارد ولی با هزینه کمتر.اما بسیاری از مردم از ظاهر ان خوششان نمی اید .همچنینی امالگام نقره ای در معرض انبساط و انقباض قرار میگیرد و احتمال ایجاد ترک در دندان ها را بالا میبرد.
کامپوزیت: پرکردن با مواد کامپوزیت محبوب هستند زیرا که ظاهری شبیه به دندان ارائه میکنند اما دوامشان به اندازه پر کردن با مواد فلزی نیست و در حدود 5 سال نیاز به تعویض دارند(در مقایسه با دوان 10 یا 15 سال فلزها)این مواد گرانتر از امالگام ها هستند ولی از طلا گرانتر نیستند.
سرامیک: پر کردن با مواد سرامیکی که اغلب از پرسلن ساخته میشوند با دوام است و زیبا به نظر میرسند ولی ممکن است در صورتی که پرسلن خشن شود درمقابل دندان مقاومت ایجاد کند.
گلاس اینومرها: این روش پرکردن با شیشه و اکریلیک معمولا کمتر از 5 سال دوام می اورد اما یک انتخاب مناسب هستند برای کودکانی که هنوز دندان هایشان درحال تغییر است . همچنین انها میتوانند فلوراید ازاد کنند و از پوسیدگی دندان جلوگیری کنند.

ترمیم دندان شیری کودکان :

بسیاری از مواقع ما با یک دو راهی درباره لزوم پر کردن دندان برای درمان پوسیدگی های ایجاد شده بر روی دندان های شیری کودکان مواجه می شویم. در این رابطه والدین اغلب بیان می کنند با توجه به این که دندان های شیری موقت هستند، آیا می توان آنها را به راحتی کشید یا نیاز به ترمیم این دندان ها مشابه دندان های دائمی وجود دارد.
دندان های اولیه یا دندان های شیری دارای نقش بسیار با اهمیت در زندگی کودک است و می تواند فضای مناسب برای رشد دندان های دائمی در دهان را حفظ نماید. اگر دندان شیری کودک قبل از آماده شدن دندان دائمی برای رشد از بین برود، دندان های مجاور آن از محل صحیح خود حرکت کرده و فضای خالی ایجاد شده به خاطر دندان از بین رفته را پر می کنند. این موضوع باعث ایجاد مشکلات جدی برای رشد دندان های دائمی و جوانه زدن آنها در دهان می شود. به این ترتیب دندان های شیری باید به عنوان راهنما برای ایجاد مسیر رشد مناسب برای رشد دندان های دائمی در دهان کودک باقی بمانند.

دوام و ماندگاری :

به طور متوسط در پرکردن دندان با امالگام ها انتظار میرود تا 12 سال دوام داشته باشند و با مواد کامپوزیتی تا 5 یا 7 سال.البته این بستگی دارد به ملاحظات فردی شما در مراقبت هایی که از دندان و دهان خود انجام میدهید و تعهد شما نسبت به ادامه ویزیت هایی که برای درمان نیاز است.

فرم آنلاین تماس

جهت دریافت وقت مشاوره یا ویزیت و ارائه طرح درمان خدمات تخصصی دندانپزشکی با ما در تماس باشید.

"(اجباری*)" indicates required fields